Zamknij

Aparat na zęby porcelanowy lub kryształowy, a może jednak metalowy?

12:38, 02.04.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:41, 02.04.2019

Obecnie, bardzo dużym powodzeniem może pochwalić się dziedzina stomatologii, jaką jest ortodoncja. Doświadczony ortodonta, jest w stanie zagwarantować nam zdrowy i piękny uśmiech. Odpowiednia profilaktyka, przy jednoczesnej korekcie wad zgryzu są najlepszymi sposobami, aby osiągnąć wymierny efekt. Planując założenie aparatu ortodontycznego, warto znać możliwości, z jakich będziemy mogli skorzystać.

Do wyboru mamy m.in. aparat na zęby porcelanowy, kryształowy i metalowy. Wszystkie z nich mają swoje wady i zalety oraz każdy może sprawdzić się w innej sytuacji.

Aparat stały, a leczenie ortodontyczne.

Nie ma wątpliwości, że ortodontyczne aparaty, to najczęściej stosowane rozwiązanie przy leczeniu wad zgryzu, a te stałe są najpopularniejsze. Każdy, kto marzy o zdrowych i prostych zębach, z pewnością bierze pod uwagę tę opcję. Posiada on oczywiście pewne wady, natomiast ilość zalety, zdecydowanie przeciąga szale na jego korzyść. Stałe mocowanie, pozwala w pewnym stopniu zapomnieć o użytkowaniu aparatu. Nie ma konieczności ciągłego pilnowania, ponieważ zęby przesuwają się same, przez cały czas, bez żadnej interwencji ze strony użytkownika. Należy mieć jednak na uwadze, że samo założenie aparatu na zęby to nie jest koniec. Czeka nas jeszcze, dość długi i złożony proces leczenia.

Istotne jest to, że aby aparat mógł zostać założony, wcześniej konieczne będzie wyleczenie wszystkich zębów oraz dokładne oczyszczenie ich z kamienia nazębnego. Ponadto, w niektórych przypadkach zachodzi konieczność usunięcia np. ósemek. Jest to jednak działanie, które na celu ma podniesienie skuteczności całego leczenia ortodontycznego.

Całość, będzie wymagała również wykonania prześwietlenia oraz pobrania specjalnych wycisków. Po przeprowadzeniu wszelkich, niezbędnych przygotowań, ortodonta będzie w stanie zaplanować leczenie, które będzie idealnie skrojone pod indywidualne potrzeby pacjenta.

Jest to odpowiedni czas, aby zastanowić się nad tym, z jakiego materiału powinny być wykonane zamki. Dodatkowo, należy pamiętać, że istotne są nie tylko zamki. Ważnymi elementami są też pierścienie, łuki, ligatury, a czasami także inne części, których obecność zależy od potrzeb pacjenta. Zamki, to jednak element, który jest najbardziej widoczny.

Aparat ortodontyczny metalowy

Jako, że zamki wykonane z metalu są najpopularniejsze i pacjenci wybierają je najczęściej, jest to też rozwiązanie, które okazuje się być najtańszym. Na pewno nie jest to aparat estetyczny, ponieważ zamki z tego materiału są dość widoczne, a dodatkowo, nie ma zbytniej możliwości by je skutecznie ukryć. W zamian za to, są jednak dość małe i płaskie, a co za tym idzie, noszenie takiego aparatu jest wyjątkowo komfortowe. Nie ma najmniejszych obaw przed tym, że będzie to niewygodne rozwiązanie, ponieważ dobiera się zawsze wyłącznie tworzywa najwyższej jakości. Natomiast, jeśli komuś zależy na tym, aby podczas uśmiechu nie pojawiał się metal, wcale nie trzeba rezygnować ze stałego aparatu. Bardzo skuteczny okaże się aparat estetyczny.

Aparat na zęby porcelanowy bądź kryształowy

Aparat estetyczny, charakteryzują zamki w mlecznym kolorze, wykonane z porcelany lub ceramiki. Mogą być też kompletnie przezroczyste – szafirowe lub kryształowe. Największą ich zaletą jest z pewnością to, że są praktycznie niewidoczne. Doskonale dopasowują się do koloru zębów, a dzięki temu są niezwykle estetyczne. Pozwala to kompletnie zapomnieć o tym, że w ogóle aparat znajduje się na naszych zębach. Porcelanowy aparat na zęby posiada zamki, które w ogóle nie rzucają się w oczy, natomiast będą one znacznie grubsze oraz większe, niżeli w wypadku tych wykonanych z metalu. Może to delikatnie wpłynąć na pewien komfort użytkowania, natomiast pacjenci bardzo szybko się do tego przyzwyczajają. Nie trzeba martwić się o to, że zamki mogą ulec przebarwieniom. Dotyczy to głownie ligatur, które obecne są w aparatach stałych każdego typu. Ponadto, są one wymieniane przynajmniej raz w miesiącu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%