Zamknij

Zajęcia sensoryczne dla dzieci

06:26, 03.04.2019 artykuł sponsorowany

Rodzice posiadają coraz większą wiedzę na temat wpływu bodźców i zmysłów na działania podejmowane przez dzieci. Rozwój dyscypliny naukowej jaką jest sensoryka oraz rosnąca liczba materiałów na temat samej integracji sensorycznej (SI) wpływają również na wzrost zainteresowania zajęciami pobudzającymi zmysły. Potwierdzają to terapeuci z gabinetu integracji sensorycznej na Wilanowie graniczącym z Ursynowem. oraz pracownicy Centrum Integracji Sensorycznej w Warszawie. Jakie zajęcia sensoryczne dla dzieci tam znajdziemy?

Integracja sensoryczna - zajęcia dla dziecka

Na każdym spotkaniu rodziców, w każdym żłobku i przedszkolu możemy natrafić na ulotkę zapraszającą na zajęcia związane z sensoryką. Na przykład szukając zajęć z integracji sensorycznej w Warszawie trafiamy na kilkadziesiąt różnych miejsc. Wybór jest bardzo duży, ale warto zwrócić uwagę na jakość tych miejsc - tylko zajęcia pobudzające i stymulujące zmysły przyniosę realne korzyści dziecku. Nieumiejętnie zaplanowane oraz przeprowadzone mogą przynieść odwrotny skutek.

Bardzo ważną rolę pełni osoba prowadząca zajęcia sensoryczne dla dzieci. To od jej działań zależy sukces lub jego brak na zajęciach. Ze względu na fakt, że praca wykonywana jest z najmniejszymi dziećmi, osoba taka powinna mieć wykształcenie pedagogiczne oraz doświadczenie w pracy z maluchami. Dodatkowo musi posiadać odpowiednie przeszkolenie z zakresu integracji sensorycznej a najlepiej posiadać odpowiedni certyfikat uprawniający do prowadzenia takich zajęć sensorycznych.

Ćwiczenie integracji sensorycznej w domu

Wszystkie ćwiczenia, które zaobserwowaliśmy podczas terapii integracji sensorycznej w Warszawie, miały na celu wspomaganie sensoryczne dziecka. Warto zauważyć, że wszystkie były organizowane w formie zabawowej. Tylko taki typ ćwiczeń realnie interesuje i angażuje dzieci - muszą czuć, że jest to realna zabawa a nie żmudne ćwiczenia. Jakie, więc zajęcia sensoryczne dla dzieci warto stosować w domu?

  •  Udawanie "bociana" albo "jaskółki", z zamkniętymi oczami,
  • kręcenie się na obrotowym krześle,
  • korzystanie z placów zabaw dla dzieci,
  • pajacyk, podskoki, skłony, anioły na ziemi,
  • siłowanie się na ręce,
  • grzebanie rękami w ryżu czy też grochu w poszukiwaniu skarb,
  • darcie gazety na kawałki,
  • zawijanie w koc i rozwijanie - "naleśnik".

 Wszystkie wymienione ćwiczenia to w gruncie rzeczy proste, domowe zabawy, do których wykonania nie potrzeba specjalistycznego sprzętu. Warto już od pierwszych lat życia dziecka bawić się z nim w ten sposób, pobudzając przy okazji jego zmysły i procesy sensoryczne.

Zajęcia sensoryczne dla dzieci w Warszawie

W wielu przypadkach wykonywanie ćwiczeń i zabaw w domu może nie wystarczyć do pełnego wyeliminowania zaburzeń integracji sensorycznej. Potrzebne będą zajęcia prowadzone przez wykwalifikowanych terapeutów. Nie bez powodu integracja sensoryczna w Warszawie cieszy się tak ogromną popularnością. Sprawdzamy jak wyglądają taka terapia SI w Warszawskim gabinecie.

 Tylko w tej dzielnicy Warszawy działa i funkcjonuje kilkanaście punktów oferujących zajęcia sensoryczne dla dzieci. Pokazuje to jak ogromną popularnością cieszą się one wśród rodziców, którzy coraz większą uwagę przykładają do rozwoju zmysłów i reakcji na bodźce. Nie trudno zgadnąć, że zapisać się na takie zajęcia nie jest łatwo - liczba chętnych jest ogromna.

Jak wyglądają takie zajęcia? Na pierwszych zajęciach terapii sensorycznej w Warszawie, przeprowadzana jest dokładna obserwacja zachowań dziecka oraz szczegółowy wywiad z rodzicami. Na tej podstawie wystawiana jest odpowiednia diagnoza zawierająca rodzaj zaburzenia oraz jego stopień. Na tej podstawie konstruowany jest plan zajęć oraz dobierane są ćwiczenia specjalnie dla dziecka.

Same zajęcia sensoryczne dla dzieci zawsze przebiegają w formie zabawowej, nie ma znaczenia czy szukamy zajęć integracji sensorycznej w Warszawie czy też w innych częściach kraju. Żeby zachęcić dzieci do wspólnej zabawy, na terapii SI wykorzystuje się wiele urządzeń i zabawek - trampoliny, rowerki, deskorolki czy też piłki. Wszystko ma to powodować uśmiech na twarzy dziecka po zakończonych zajęciach.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%