Zamknij

Napłata, rozliczenie i termin zwrotu podatku

11:07, 27.12.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:07, 27.12.2018
Skomentuj

W praktyce gospodarczej zdarzają się sytuacje, że na konto podatnika dokonano wpłaty podatku ponad istniejące zobowiązanie podatkowe. Podatnik wykrywa dokonaną nadpłatę najczęściej na etapie pracy nad rocznym rozliczeniem podatkowym, czyli deklaracją PIT. Co zrobić w takiej sytuacji i jak uzyskać najszybszy zwrot podatku?

Nadpłata podatku – czym jest i jak powstaje

W uproszczeniu - w przypadku jeżeli podatnik (lub płatnik w jego imieniu) odprowadził do organów podatkowych zbyt dużą wysokość podatku w danym roku podatkowym, to mówimy o nadpłacie. Zdarza się tak najczęściej w sytuacjach odprowadzania standardowych zaliczek na podatek, a potem skorzystania przez podatników z określonych ulg i zwolnień.

Zgodnie z definicją ustawową określoną w art. 72 ustawy ordynacja podatkowa, za nadpłatę uważa się kwotę:

  1. nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku;
  2. podatku pobraną przez płatnika nienależnie lub w wysokości większej od należnej;
  3. zobowiązania zapłaconego przez płatnika lub inkasenta, jeżeli w decyzji (o odpowiedzialności podatkowej płatnika lub inkasenta), określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej;
  4. zobowiązania zapłaconego przez osobę trzecią lub spadkobiercę, jeżeli w decyzji o ich odpowiedzialności podatkowej lub decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego spadkodawcy określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej.

W przypadku nadpłaty, wielu podatników może zadawać sobie pytania: jak odzyskać wpłacone za duże kwoty oraz do kiedy zwrot podatku powinien nastąpić?

Do kiedy zwrot z podatku

Po obliczeniu, że podatnikowi należy się zwrot z podatku, zaczyna on zastanawiać się jak odzyskać swoje pieniądze i dodatkowo: do kiedy zwrot z podatku powinien znaleźć się na jego koncie. W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że formalnie dla podatników podatku dochodowego, nadpłata powstaje dopiero z dniem złożenia zeznania rocznego.

Po drugie wyjaśnić warto, że przepisy nie określają konkretnego terminu do kiedy zwrot podatku powinien nastąpić. Ustawodawca wprowadził termin 3 miesięcy od złożenia deklaracji podatkowej przez podatnika. Jest to termin maksymalny, w którym organy są zobowiązane do dokonania zwrotu podatkowego.

Wyciąg z przepisów:

Zgodnie z art. 77 ustawy ordynacja podatkowa nadpłata podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania lub deklaracji.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że do otrzymania zwrotu z podatku, wystarczy poprawne przygotowanie i złożenie swojej rocznej deklaracji podatkowej. Ustawodawca nie wymaga żadnych dodatkowych dokumentów, ani wniosków.

Podsumowanie i rekomendacje

Z możliwością zwrotu podatku, możemy mówić w okoliczności, jeżeli podatnik wcześniej wpłacił do organów podatkowych zbyt dużo lub zapłacony podatek był po prostu nienależny. W takiej sytuacji, może on oczekiwać odpowiedniego zwrotu swoich środków finansowych. Nie musi składać dodatkowych wniosków, czy prób do fiskusa. Wystarczy, że poprawnie wypełni swój druk deklaracji podatkowej. Wtedy może już oczekiwać na to, kiedy zwrot podatku do niego wróci. Terminy dla organów ustalają określone przepisy ordynacji podatkowej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%