Zamknij
REKLAMA

Zaplanuj bezpieczny zakup auta

14:00, 20.11.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Dla niektórych wybór nowego samochodu jest przyjemnością, dla innych to niecodzienne wyzwanie. Niestety na rynku istnieje wiele używanych egzemplarzy i wybór odpowiedniego obarczony jest dużym ryzykiem. Niestety często możemy spotkać samochody powypadkowe, kradzione,  z cofniętym przebiegiem, obciążone zastawem, kredytem lub po prostu w złym stanie technicznym  generującym kolejne koszty. Na co zwrócić uwagę, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek?

Po pierwsze kontrola

Kiedy już zdecydujesz się na zakup wymarzonego samochodu koniecznie sprawdź jego stan prawny i techniczny.  Zapoznaj się dokładnie ze wszystkimi wpisami w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu. Zweryfikuj czy auto posiada ubezpieczenie OC oraz na pewno jest własnością osoby sprzedającej. Możesz to sprawdzić na podstawie faktury VAT lub umowy ze wcześniejszym sprzedającym. W przypadku oględzin auta zwróć uwagę czy oświetlenie zewnętrzne jest kompletne i działa poprawnie. Istotne jest również spasowanie poszczególnych elementów nadwozia. W autach powypadkowych możesz doszukać się przerw pomiędzy drzwiami, szybami i reflektorami. Ważne jest także, aby na nadwoziu niewidoczne były ślady korozji i wgnieceń, a na szybach nie było uszkodzeń. Aby uniknąć dodatkowych kosztów sprawdź stan ogumienia, wysokość bieżnika oraz jego zużycie. Ważne jest też, aby opony pochodziły od tego samego producenta i były tego samego typu. 

Jazda próbna

Jeżeli stan samochodu nie wzbudzi Twoich zastrzeżeń poproś handlarza o jazdę próbną. Podczas niej będziesz w stanie skontrolować stan silnika. Rozpocznij od sprawdzenia jego pracy na biegu jałowym, następnie postaraj się przetestować auto jeżdżąc po różnych nawierzchniach ze zróżnicowaną prędkością. Czasem podczas spokojnej jazdy po mieście mogą nie wystąpić hałasy, które powstaną podczas przejażdżki po szutrowej drodze z niewielką prędkością. Postaraj się również zwrócić uwagę na powstawanie szarpnięć, łatwość zmiany biegów oraz  reakcję na ruchy kierownicą. Jedną z istotniejszych rzeczy jest także praca układu hamulcowego. W końcu to ona pozwala nam na bezpieczną jazdę w każdych warunkach.

Kiedy już zdecydujesz się na zakup nie zawahaj się dopytać sprzedawcy o jego ubezpieczenie.  Na Polski rynek wchodzi popularne już na Wyspach Brytyjskich Motor Trade Insurace, które zabezpiecza sprzedawcę i kupującego samochód, anwet w wypadku aut o ponad 25 letnim przebiegu. Więcej informacji możesz znaleźć na: https://www.insurancefactory.co.uk/motortrade-insurance. Pamiętaj, że bezpieczne auto jest ubezpieczone!

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© terazlipno.pl | Prawa zastrzeżone