Zamknij

Ocieplenie dachu na lata

14:18, 08.08.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:48, 08.08.2018
Skomentuj

Trzeba to zrobić, gdy buduje się dom, trzeba także raz na jakiś czas podczas remontu dachu: solidne ocieplenie. Dach jest miejscem newralgicznym, ponieważ potrafi przezeń uciekać nawet jedna trzecia ciepła dostarczonego do budynku. Szczególnie dachy skośne, dwuspadowe, stwarzają niekiedy problem – niełatwo zaizolować je tak, by zatrzymywały ciepło w domu. Nieszczelna izolacja to mostki termiczne, które łatwo zaobserwować, badając budynek kamerą termowizyjną. Doskonale widać wtedy (badanie wykonuje się oczywiście zimą), którędy ucieka najwięcej ciepła.

Dekarz ociepli, ale czy dobrze?

Inwestorzy bardzo często powierzają ocieplenie dachu dekarzom, którzy zajmują się jego budową lub remontem. Niekoniecznie jest to dobry wybór. Dekarze znają się wybornie na więźbie i pokryciu, potrafią bezpiecznie pracować na dachu, nie mają lęku wysokości, ale też w kwestii ocieplania odwołują się najczęściej do metod najprostszych, a zarazem nie do końca efektywnych. To w sumie żadna sztuka ocieplić dach wełną mineralną, zawiesić na niej paroprzepuszczalną folię i uznać pracę za wykonaną. Taka izolacja nie będzie jednak ani szczelna, ani szczególnie trwała. Po iluś latach trzeba będzie ją zastąpić nową, znów ponosząc koszty. A można inaczej.

Szczelnie, bo pod ciśnieniem

Kto chce mieć dach ocieplony szczelnie, a na dodatek trwale, powinien rozważyć inwestycję w ocieplenie z pianki poliuretanowej. Zajmują się tym wyspecjalizowane firmy, dysponujące odpowiednimi surowcami i sprzętem, a także niezbędnym doświadczeniem. Ocieplanie dachu pianką kosztuje więcej niż wełna plus folia, ale zwraca się nie tylko dzięki szczelności i parametrom termoizolacyjnym pianki, lecz także dzięki trwałości izolacji. Raz wykonana, będzie służyła przez dziesiątki lat, nie tracąc nic ze swoich właściwości.

Pianka poliuretanowa wytwarzana jest z dwóch specjalnych składników i nakładana natryskowo. Klei się doskonale do każdego podłoża – przypomina nieco silikon. Nie jest więc żadnym problemem natrysk na blachodachówkę, blachę falistą czy trapezową od wewnątrz budynku. Co ważne, natryskiwana jest pod niemałym ciśnieniem, przez co wciska się w każdą szparę i szczelinę, a następnie zwiększa swoją objętość. Powoduje to wytworzenie jednolitej, szczelnej warstwy, zabezpieczającej całą, dowolnie dużą powierzchnię, a trwa zaledwie kilka minut. Sam proces natrysku odbywa się bardzo szybko, toteż w ciągu jednego dnia można ocieplić nawet kilkaset metrów kwadratowych dachu.

Z wykończeniem lub bez

Co dalej? Można zamontować płyty kartonowo-gipsowe, jeśli poddasze będzie wykorzystywane jako przestrzeń użytkowa, ale nie ma takiej konieczności, jeżeli będzie to tylko strych. Pianka, w odróżnieniu od wełny mineralnej, jest całkowicie nieatrakcyjna dla gryzoni, toteż nawet jeśli w budynku pojawią się kiedyś myszy lub szczury, na pewno jej nie zniszczą. Jest też całkowicie obojętna dla zdrowia ludzi i zwierząt domowych. Nie szkodzi także alergikom, ponieważ nie generuje pyłu. Można ją również czyścić, jeżeli po jakimś czasie osiądzie na niej warstwa typowego dla strychów kurzu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%