Zamknij

Kredyt gotówkowy a zdolność kredytowa

10:14, 10.05.2018 materiał partnera Aktualizacja: 10:14, 10.05.2018
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Każdy, kto chociaż raz starał się o kredyt w banku, doskonale wie, że często nie tak łatwo go uzyskać. Dla banku istotne znaczenie ma nasza zdolność kredytowa, dlatego w pierwszej kolejności należałoby zastanowić się, czym owa zdolność kredytowa jest oraz w jaki sposób możemy sprawić, by była jak najwyższa. Otóż, stwierdzić można, iż zdolność kredytowa to ocena naszych indywidualnych możliwości spłaty zaciągniętego zobowiązania w wyznaczonym terminie. Pożyczanie pieniędzy wiąże się z określonym stopniem ryzyka po stronie banku, dlatego jego pracownicy mają za zadanie wnikliwie zweryfikować, jaka jest szansa na odzyskanie udostępnionych środków. Dlatego też proces wnioskowania o kredyt oraz procedury z tym związane są czasem dosyć żmudne oraz długotrwałe.

Jakie czynniki mają wpływ na kształtowanie zdolności kredytowej?

Zdolność kredytowa to pojęcie złożone. Składają się na nią rozmaite aspekty naszego życia. W pierwszej kolejności istotne dla banku są takie czynniki, jak: źródło naszego dochodu, stałe miesięczne opłaty i wydatki, oraz łączna wysokość zaciągniętych już zobowiązań, jeśli takowe posiadamy. Innymi słowy chodzi o sprawdzenie różnicy pomiędzy przychodami a wydatkami. Jeżeli w tym rozrachunku wychodzimy na plus oznacza to, że prawdopodobnie będziemy dysponować środkami na spłatę nowego kredytu. Pamiętajmy, że dla banku najbardziej wiarygodni jesteśmy wówczas, gdy legitymujemy się umową o pracę (najlepiej na czas nieokreślony). Umowy cywilnoprawne zasadniczo nie cieszą się tak dużym zaufaniem bankowych analityków, lecz nie oznacza to, że w takim przypadku nie mamy w ogóle szans na uzyskanie wsparcia finansowego. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie, więc w żadnej sytuacji niczego nie można z góry przesądzać. Kolejnym etapem sprawdzania naszej zdolności kredytowej jest określenie naszych cech osobowych m.in.: wieku, płci, statusu społecznego, wykonywanego zawodu, warunków mieszkaniowych, stanu majątkowego. Z pozoru są to poboczne informacje, lecz dla banku są one bardzo istotne, ponieważ pozwalają wyciągnąć konkretne wnioski na temat naszych cech osobowościowych i charakterologicznych. Temu samemu służy sprawdzenie historii kredytowej, czyli zweryfikowanie, czy inne zobowiązania spłacamy regularnie i na bieżąco. Banki zasięgają informacji o swych klientach w BIK-u (https://www.bik.pl/) oraz innych tego typu instytucjach. Zdolność kredytową możemy poprawić, istnieją na to sprawdzone sposoby. Można np. zrezygnować z karty kredytowej lub limitu na rachunku bankowym, jeżeli nie są nam one absolutnie niezbędne. Zanim złożymy wniosek o kredyt, sami możemy sprawdzić swoją historię w BIK i w razie potrzeby skorygować pewne informacje.

Gdzie szukać atrakcyjnych ofert kredytów?

Nawet, jeżeli jeden bank odmówi nam kredytu, możemy spróbować w innym. W porównywarce kredytowej znajdziemy różnorodne propozycje dla każdego. Jeżeli jesteś na etapie poszukiwania wiarygodnego pożyczkodawcy, zobacz tę witrynę o kredycie gotówkowym.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%