Zamknij
REKLAMA

Ścianki stalowe – kiedy i gdzie się je stosuje?

10:48, 12.07.2022 | materiał partnera

Ściany stalowe to innowacyjny system bocznego cofania obciążeń, który jest w stanie skutecznie usztywnić budynek przed wiatrem i siłami trzęsień ziemi. System składa się z pionowych stalowych płyt wypełniających o wysokości jednego piętra i szerokości jednego przęsła połączonych z otaczającymi belkami i kolumnami. Płyty są instalowane w jednym lub kilku przęsłach na pełnej wysokości budynku, tworząc sztywną ścianę wspornikową. Ściany stalowe dobrze nadają się do nowych konstrukcji i oferują stosunkowo prosty sposób na sejsmiczną modernizację istniejących konstrukcji.

Ścianki stalowe – kiedy i gdzie się je stosuje?

Ścianki stalowe są pionowym elementem konstrukcyjnym stosowanym w budownictwie w celu zapewnienia niezbędnego wsparcia. Mogą przenosić obciążenia w kompresji lub mogą przenosić obciążenia z takich rzeczy jak belki, sufity, płyty podłogowe lub płyty dachowe na podłogi, lub fundamenty.

Kolumny stalowe mogą również przenosić momenty zginające w pobliżu osi przekroju poprzecznego. Chociaż istnieje wiele rodzajów materiałów stosowanych w budownictwie, stal jest powszechnym wyborem. Jego struktura oferuje trwalszą, elastyczną i mocniejszą strukturę niż konstrukcja. Ponadto kolumny stalowe są na ogół lżejsze i szybsze w budowie niż kolumny betonowe.

Ścianki stalowe – co trzeba o nich wiedzieć?

Ściany stalowe powstają najczęściej z metalowych słupów, ale coraz częściej stosuje się również belek. Jaka jest różnica między nimi? Podobnie jak słupy, belki zapewniają wsparcie poprzez przenoszenie siły, obciążeń i momentów zginających. Jednak belki stalowe są poziome, a nie pionowe. Belki kątowe lub belki w kształcie litery L mają dwie nogi, które mogą być równe lub nierówne pod względem długości, które łączą się, tworząc kąt 90 stopni. 

Pale łożyskowe do przenoszenia obciążeń mają kształt litery H, aby zapewnić głęboki system fundamentowy, jeśli konstrukcja nie może mieć płytkiego fundamentu. Z kolei puste stalowe jednostki zawierają metal o pustym, rurowym przekroju i mogą mieć okrągły, eliptyczny, prostokątny lub kwadratowy kształt.

Belki uniwersalne, zwane również belkami H lub belkami I, zawierają dwa elementy poziome, zwane kołnierzami. Pozwalają im one wytrzymać ruch zginający, ponieważ są połączone pionowym elementem lub wstęgą. Ściana działa tak, aby utrzymać ciężar domu nad nim, rozkładając obciążenie na fundament. Ściany oporowe, które są powszechne w przestrzeniach zewnętrznych, są również uważane za nośne. 

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%