Zamknij

Osiem prób wyłudzeń metodą "na wnuczka" w powiecie lipnowskim

14:31, 08.03.2019 | M.J.
REKLAMA
Skomentuj
fot. freeimages.com

Przez parę godzin kobieta i mężczyzna próbowali naciągnąć lipnowian przy użyciu metody oszustwa „na wnuczka”. Na szczęście wczoraj w powiecie lipnowskim nikogo nie udało się naciągnąć. Do Komendy Powiatowej Policji w Lipnie wpłynęło 8 zgłoszeń o takiej próbie.

Telefony w powiecie lipnowskim rozdzwoniły się wczoraj (07.03.2019) po godzinie 13.00.

Tym razem wg. najstarszego znanego scenariusza. Z książki telefonicznej wybierane są tradycyjne imiona sugerujące straszy wiek abonentów. Wczoraj większość z nich miała ponad 70 lat.

Na telefon stacjonarny dzwoniła roztrzęsiona wnuczka, córka lub syn. Udając silne wzburzenie a nawet szloch. Wyznawali rozmówcy, że spowodowali poważny wypadek i że mogą uniknąć odpowiedzialności, jeśli uzyskają szybką pomoc…

Tu scenariusz rozmowy przybierał różne warianty. W niektórych rozmowach padały konkretne kwoty od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych! Czasem rozmówcy rozłączali się zanim padły konkretne żądania pomocy.

W sumie do lipnowskich policjantów zgłosiło się osiem osób, do których wczoraj telefonowali oszuści. Na szczęście tym razem w powiecie lipnowskim nie udało im się nikogo naciągnąć, ale niewykluczone, że te próby będą się powtarzać.

Jeśli mamy podejrzenie, że dzwonią do nas naciągacze dobrą praktyką jest przerwanie połączenia i wykonanie telefonu do bliskich, aby upewnić się, że wszystko u nich w porządku. W przypływie emocji, jaki oszuści starają się nam zafundować, ciężej ocenić sytuację a to specjaliści od manipulacji. Z łatwością potrafią lawirować podczas rozmowy z potencjalną ofiarą i zmieniać scenariusz rozmowy lub umiejętnie wydobywać informacje.

Nigdy też nie przekazujmy pieniędzy „policjantowi”, który ma się po nie zgłosić czy też „koledze” syna, córki, czy wnuczki.

Warto przekazać informację o fali „wnuczkowych oszustw”. Im więcej osób o nich usłyszy tym mniej uda się naciągnąć przestępcom.


autor: podkom. Małgorzata Małkińska, oficer prasowy KPP w Lipnie

(M.J.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

JoannaJoanna

0 0

Moja mama odebrala wczoraj o 15 taki wlasnie telefon. Mialam wypadek, zabilam kobiete, potrzebne pieniadze. Sprawe oczywiscie zglosilismy na policje 17:41, 08.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© terazlipno.pl | Prawa zastrzeżone