Zamknij

Pola Negri urodzona w Lipnie miałaby dziś 122 lata

12:11, 03.01.2019 M.J. Aktualizacja: 12:12, 03.01.2019
Skomentuj

Dokładnie 122 lata temu w Lipnie urodziła się Pola Negri, a właściwie Apolonia Chalupec.

- Matka jej Eleonora z Kiełczewskich wyszła za mąż za młodszego od siebie o 10 lat słowackiego imigranta z domieszką cygańskiej krwi. W swej książce "Pamiętniki gwiazdy" aktorka wspomina dzieciństwo bardzo ciepło i sentymentalnie z poczuciem rodzicielskiej miłości. Ojciec, przystojny Słowak, przybył do Lipna z żoną, Eleonorą. Z zawodu był blacharzem, Jerzy Chalupec prowadził w Lipnie warsztat kotlarski, w czym pomagała mu jego matka oraz brat Paweł. Aresztowany przez carską policję utracił kontakt z rodziną, dlatego matka wraz z córką przeniosły się do Warszawy. Pola zdała egzamin do szkoły baletowej. Umiejętności taneczne i niesamowita wprost ekspresja, zostały szybko zauważone przez specjalistów z branży teatralnej i filmowej. Na ekranie zadebiutowała w 1914 r. główną rolą w "Niewolnicy zmysłów". Mimo napiętej sytuacji politycznej film odniósł ogromny sukces - czytamy na stronie internetowej www.polanegri.pl.

Potem grała w jeszcze kilku polskich filmach, by ostatecznie skorzystać z zaproszenia do Berlina. Skupiona na pracy, niezwykle wytrwała, pełna możliwości twórczych, w środowisku warszawskim była uważana za profesjonalistkę. Zdążyła już stworzyć pewien typ granych przez nią bohaterek - "femme fatale". W 1917 r. wyjechała do Berlina, gdzie występowała u M. Reinhardta. Zagrała w takich filmach jak "Oczy Mumii Ma", „Carmen", "Madame Dubarry". Po raz ostatni na ekranie pojawiła się w 1965 roku.

Lipnowianie pamiętają o wybitnej aktorce, oprócz tablicy upamiętniającej jej osobę, oraz Bulwaru Poli Negri, znajdującego się wzdłuż rzeki Mień corocznie odbywa się Przegląd Twórczości Filmowej "Pola i inni". 

Festiwal poza ogromnym aspektem promocyjnym naszego miasta ma na celu upowszechnianie kultury filmowej. W ostatni weekend maja przyjeżdżają do Lipna gwiazdy srebrnego ekranu. Przedwojenne lipnowskie kino "Nawojka" gościło już Agnieszkę Grochowską, Agatę Buzek, Karolinę Gruszkę, Olgierda Łukaszewicza, Jerzego Maksymiuka, Piotra Adamczyka, Magdalenę Boczarską, Daniela Olbrychskiego oraz wielu innych. W 2016 roku odbyła się 10. jubileuszowa edycja festiwalu. Należy też wspomnieć o nieżyjących już Wiesławie Czapińskiej - pomysłodawczyni Przeglądu oraz Bogusławie Kaczyńskim, którzy również zostali uhonorowani statuetkami Politki za wkład w promocję twórczości Poli Negri oraz kina niemego w Polsce.

(M.J.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

JasJas

3 2

Za 10 lat Apolonia chalupie c skonczylaby 132lata a za 100 lat 222 jak ten czas leci... 14:12, 03.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

babciababcia

5 0

Dzięki festiwalowi im. Poli Negri wielu Polaków dowiedziało się o istnieniu miasta Lipna oraz nie wstydzi się swojego miasta pochodzenia- brawa dla wszystkich, którzy stworzyli mit Poli Negri. Pamiętam, że do lat 70.tych w encyklopediach Lipno nie figurowało jako miejsce jej urodzenia, dopiero aktywność Towarzystwa Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej, w tym p. Andrzeja Szczepańskiego (pracownika PDK w Lipnie) i p. Mariana Urbańskiego nauczyciela historii w LO spowodowała "powrót " do jej metryki 18:12, 03.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gośćgość

0 1

Duże zasługi dla życia festiwalu im.Poli Negri wniosła Pani Dorota Łańcucka. 06:35, 10.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%