Zamknij
REKLAMA

Powiatowy Zakład Transportu Publicznego ma już dwa lata

05:31, 14.03.2019 | M.J.
REKLAMA
Skomentuj
fot. Damian Siedlecki/Starostwo Powiatowe w Lipnie

Zgodnie z zapisami ustawy o publicznym transporcie zbiorowym operatorem publicznego transportu na terenie powiatu jest starosta. Przypisanie staroście zadania zapewnienia transportu zbiorowego, łączącego ośrodki gminne na terenie powiatu wymusiła konieczność podjęcia decyzji w tym temacie. Po przeprowadzeniu dogłębnych analiz zarówno finansowych, jak i społecznych Rada Powiatu w Lipnie Uchwałą Nr XIII/71/2016 z dnia 9 marca 2016 roku powołała do życia samorządowy zakład budżetowy pod nazwą: Powiatowy Zakład Transportu Publicznego w Lipnie.

Decyzja władz Powiatu o utworzeniu PZTP w Lipnie była nowatorska i oznaczała tworzenie Zakładu od podstaw. Nie tylko przygotowano plan transportu dla terenu Powiatu Lipnowskiego, zorganizowano strukturę  nowej jednostki, ale przede wszystkim zabezpieczono wyposażenie, tj. nowy tabor. Od 1 stycznia 2017r. na wyznaczone i uzgodnione trasy wyruszyła flota 17 nowych, komfortowych autobusów. Większość stanowiły małe busy przeznaczone do przewozu 19 osób marki Mercedes, zaś najpopularniejsze trasy obsługiwane były przez autobusy większe, początkowo wypożyczone od firmy zewnętrznej. Powiat już w 2017 roku dokonał zakupu dwóch większych autobusów tak, aby nie musieć korzystać z aut wypożyczonych. Oczywiście cały czas uzupełniany jest tabor powiatowy, by zapewnić jak najlepszą obsługę tras oraz jak najlepszą przepustowość ruchu podróżnych. W 2018 roku Powiat dokonał kolejnych zakupów dwóch dużych autobusów, na który to cel zabezpieczono ponad 1 mln zł. Dzięki współpracy z Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych w Lipnie udało się na placu dawnego targowiska wygospodarować miejsce na nowy, nowoczesny i bardzo funkcjonalny budynek Dworca PZTP w Lipnie, gdzie znajduje się zarówno poczekalnia, jak i pomieszczenia dla kierowców i obsługi.

Nowatorskie podejście Zarządu Powiatu do problemu komunikacji i transportu zbiorowego na terenie powiatu pozwoliło na rozwiązanie wielu problemów mieszkańców związanych z dojazdami do szkół i zakładów pracy. Fakt, iż władze Powiatu posiadają faktyczny wpływ na plan przejazdów pozwala optymalnie dostosować go do potrzeb mieszkańców oraz elastycznie reagować na zmieniające się oczekiwania społeczne, np. poprzez zapewnienie częstszych przejazdów na bardziej obłożonych trasach. Pozwoliło to również na przywrócenie zlikwidowanych przez Kujawsko - Pomorski Transport Samochodowy uznanych za nierentowne, połączeń pomiędzy niewielkimi miejscowościami a ośrodkami gminnymi i stolicą Powiatu.

Po dwóch latach funkcjonowania Zakładu można powiedzieć, że decyzja o jego utworzeniu była słuszna. Świadczy o tym przede wszystkim duże zainteresowanie oferowanymi usługami. W 2017r. sprzedano łącznie 204.929 biletów o wartości 1.109.880,10zł brutto, w tym 198.514 biletów jednorazowych o wartości 659.853,24 zł brutto i 6.415 biletów miesięcznych o wartości 450.026,86zł brutto. Na koniec 2018r. sprzedano łącznie 229.033 biletów o łącznej wartości 1.184.094,93 zł brutto, w tym 222.661 biletów jednorazowych o wartości 738.518,73 z brutto i 6.372 bilety miesięczne o wartości 445.576,20zł brutto.

Nieustannie rozwijającą się gałęzią działalności PZPT w Lipnie jest wynajem okazjonalny. W 2017r. takich usług  Zakład zrealizował łącznie 293 o wartości 214.805,00zł brutto, natomiast w 2018r. liczba wynajmu wzrosła do 515 o wartości brutto 379.632,77 zł., co dowodzi o jakości, konkurencyjności i profesjonalizmie świadczonych usług w tym zakresie.

Na koniec 2018r. Powiatowy Zakład Transportu Publicznego w Lipnie dysponował 19  autobusami, w tym 15 busami 19 osobowymi marki Marcedes, 2 autobusami 30 osobowymi  marki ISUZU. Są również 2 większe pojazdy, jeden marki Solbus dysponujący 43 miejscami, drugi marki Scania, który zapewni podróż w komfortowych warunkach 49 osobom. To oczywiście nie koniec inwestycji czynionych dla polepszania jakości świadczonych przez Zakład usług. Na rok obecny zaplanowano również zakup kolejnego autobusu, który ma jeszcze uatrakcyjnić ofertę PZTP w Lipnie.

Nie należy zapominać, że Powiatowy Zakład Transportu Publicznego w  Lipnie jest również pracodawcą dającym w tej chwili zatrudnienie 52 osobom, w tym 33 kierowcom.

Powstanie PZTP w Lipnie to cenna i ważna inicjatywa w naszym regionie, gdyż pozwala na sprawniejszy dojazd do działających na naszym terenie zakładów pracy, nauki, czy też miejsc odbywania praktyk i staży zawodowych, co ma także ogromny wpływ na budżety domowe oraz zachowanie więzi rodzinnych.

- Decyzja o utworzeniu Powiatowego Zakładu Transportu Publicznego w Lipnie wymagała wiele odwagi i w tym miejscu chciałbym podziękować za zaufanie, jakim obdarzyli mnie w tamtym momencie radni i mieszkańcy naszego Powiatu. Z perspektywy dwóch lat jego funkcjonowania mogę powiedzieć, że nie zawiodłem ich oczekiwań, a utwierdzają mnie w tym głosy zadowolenia społecznego mieszkańców usatysfakcjonowanych powstaniem PZTP w Lipnie. Jest to dla mnie ogromna motywacja do dalszego działania na rzecz rozwoju powiatu lipnowskiego i jakości życia jego mieszkańców - Starosta Krzysztof Baranowski.

źródło Starostwo Powiatowe w Lipnie 

(M.J.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

JadoJado

5 2

Tym "śmiałym" działaniem pozbawiono mieszkańców powiatu połączenia komunikacyjnego z sąsiednimi powiatami i miastami. "Bardzo mądrze". 13:50, 15.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© terazlipno.pl | Prawa zastrzeżone