Zamknij
REKLAMA

Bezpłatna mammografia na terenie powiatu. Zapisz się już dziś!

12:58, 07.08.2018 | M.J.
REKLAMA
Skomentuj
fot. nadesłane

Jeszcze w tym miesiącu na terenie powiatu lipnowskiego pojawi się mammobus, w którym bezpłatnie można będzie wykonać badanie mammografii. Aby wziąć udział w badaniu, należy sprawdzić, czy spełnia się odpowiednie warunki, a następnie się zarejestrować.

Masz 50-69 lat? Zrobiłaś już mammografię?

Niespełna  połowa uprawionych Polek zgłasza się co roku na badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia. To niewielki odsetek w porównaniu do innych państw, gdzie w badaniach mammograficznych uczestniczy ponad 70 % uprawnionych pań. Warunkiem skuteczności Programu jest jego masowość, długoterminowość i wysoka jakość.  Jego waga i znaczenie dla zdrowia i życia Polek jest nie do przecenienia. Kobiety w wieku 50 – 69 lat są bowiem najbardziej narażone na ryzyko zachorowania.

Zbadaj się i zyskaj spokój!

Mammografia trwa tylko kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Badanie pozwala na rozpoznanie i wykrycie zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala zaś rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.

Badanie jest bezpłatne - refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Można się na nie zgłosić w dowolnej miejscowości niezależnie od miejsca zamieszkania.

Mogą w nim uczestniczyć ubezpieczone panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie były leczone z powodu raka piersi i jednocześnie:

- w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu
- lub otrzymały wynik ze wskazaniem do wykonania badania po 12 miesiącach ( dotyczy kobiet, u których w rodzinie wykryto raka piersi u matki, siostry, córki lub w badaniu genetycznym stwierdzono mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2 )

Chrostkowo – 10 sierpnia 2018 przy Urzędzie Gminy, Chrostkowo 99
Skępe – 13 sierpnia 2018 przy Urzędzie Miasta i Gminy, ul. Rynek (przed przystankiem)
Lipno – 13, 14 sierpnia 2018 przed Urzędem Miasta, Plac Dekerta 8
Wielgie – 14 sierpnia 2018 przy Ochotniczej Straży Pożarnej (Centrum Kultury), ul. Starowiejska 81
Dobrzyń Nad Wisłą – 16 sierpnia 2018 przy Urzędzie Gminy, ul. Szkolna 1

Uprzejmie prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub w formularzu na stronie internetowej. Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty.

Istotnym elementem badania jest ocena porównawcza wyników z poprzednich badań, dlatego prosimy o przyniesienie na badanie zdjęć/płyt z poprzednich mammografii.

(M.J.)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© terazlipno.pl | Prawa zastrzeżone