Zamknij
REKLAMA

Szereg inwestycji Zarządu Dróg Wojewódzkich

10:39, 08.03.2018 | M.J.
REKLAMA
Skomentuj
fot. freeimages.com

Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 559 Lipno - Kamień Kotowy to jedna z kilku inwestycji drogowych, realizowanych przez samorząd województwa. Prace budowlane nadal trwają, ich koszt to 59 mln zł, długość przebudowywanej drogi - 22 km.

Marszałkowskie służby drogowe przygotowują się do rozpoczęcia kolejnych inwestycji na wojewódzkich trasach. W planach na 2018 rok są kompleksowe przebudowy ważnych ciągów komunikacyjnych, remonty nawierzchni, przebudowy skrzyżowań, a także inwestycje związane z uruchomieniem przeprawy promowej przez Wisłę na wysokości Solca Kujawskiego. To zadania, które poprawią bezpieczeństwo, płynność ruchu i komfort jazdy na drogach w regionie. 

- W ubiegłym roku uruchomiliśmy pięć dużych zadań inwestycyjnych na drogach wojewódzkich, na które przeznaczymy w sumie około 350 mln zł. Trwają przetargi, które wyłonią wykonawców kolejnych inwestycji - chodzi między innymi o przebiegający przez Pakość odcinek trasy nr 255 oraz uruchomienie przeprawy promowej przez Wisłę. Wiele z naszych inwestycji realizujemy wspólnie z samorządami lokalnymi - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Inwestycje na drogach wojewódzkich realizujemy w oparciu o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz budżetu województwa. Część z nich jest na etapie realizacji, kolejne znajdują się na etapie prac projektowych i ruszą w najbliższych miesiącach. Łączna wartość tych zadań to około 800 milionów złotych.

Inwestycje w trakcie realizacji:
- Droga wojewódzka nr 559 Lipno - Kamień Kotowy (powiat lipnowski, trwają prace budowlane, koszt 59 mln zł, długość 22 km)
- Droga wojewódzka nr 251 Żnin - Juncewo (powiat żniński, trwają prace budowlane, koszt 47 mln zł, długość 15 km)
- Droga wojewódzka nr 265 Brześć - Kowal (powiat włocławski, trwają prace budowlane, koszt 63 mln zł, długość 19 km)
- Droga wojewódzka nr 548 Stolno - Wąbrzeźno (powiaty wąbrzeski i chełmiński, trwają prace budowlane, koszt 85 mln zł, długość 29km)
- Droga wojewódzka nr 240 Tuchola - Świecie (powiaty tucholski i świecki, trwają prace budowlane, koszt 72 mln zł, długość 16km)
- Budowa ronda w Więcborku (powiat sępoleński, trwają zaawansowane prace budowlane, koszt 2 mln zł)
- Budowa ronda wraz z przebudową drogi wojewódzkiej nr 556 w Zbójnie (powiat rypiński, trwają zaawansowane prace budowlane, 10 mln zł, długość 2 km),
- Budowa ronda wraz z przebudową drogi wojewódzkiej nr 546 w Łubiance (powiat toruński, początek prac budowlanych, 13 mln zł, długość 2 km)
- Budowa promu wraz z remontem drogi wojewódzkiej nr 249 Solec Kuj.-Czarnowo (trwa przetarg na dostawę i prace budowlane, długość 2 km)
- Droga wojewódzka nr 255 Pakość- Strzelno (powiat inowrocławski, I etap - trwa przetarg na prace budowlane na odcinku o długości 2 km, II etap - końcowe prace nad koncepcją kolejnego odcinka o długości 20 km).

Najważniejsze inwestycje w przygotowaniu:

- Droga wojewódzka nr 269 Kowal-Izbica Kujawska (powiat włocławski, końcowe prace nad koncepcją, długość 42 km)
- Droga wojewódzka nr 534 Rypin-Cetki (powiat rypiński, końcowe prace nad koncepcją, długość 5 km)
- Droga wojewódzka nr 563 Rypin-granica województwa (powiat rypiński, końcowe prace nad koncepcją, długość 14 km)
- Droga wojewódzka nr 270 Brześć Kujawski-Izbica Kujawska (powiat włocławski, prace nad koncepcją, długość 29 km)
- Droga wojewódzka nr 254 Brzoza-Mogilno (powiaty bydgoski, żniński i mogileński, prace nad koncepcją, długość 53 km)
- Droga wojewódzka nr 241 Tuchola-Sępólno Krajeńskie (powity tucholski i sępoleński, trwają prace nad koncepcją, długość 26 km),
- Droga wojewódzka nr 266 Ciechocinek- Piotrków Kujawski (powiaty aleksandrowski i radziejowski, prace nad koncepcją, długość 57km)

W 2018 roku zaplanowano również remonty najbardziej zniszczonych odcinków dróg, ulic, mostów oraz przebudowę miejsc niebezpiecznych. Na ten cel zarezerwowaliśmy 9 mln zł. Wśród najważniejszych zadań są m.in:

- Przebudowa skrzyżowania w Piastoszynie na drodze nr 240 (powiat tucholski),
- Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 412 w Janowicach (powiat inowrocławski),
- Przebudowa skrzyżowania ul. Lipnowskiej i Kościuszki (drogi wojewódzkie nr 534 i 557) w Rypinie,
- Przebudowa mostu w Rypinie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 534.

Samorząd województwa przygotowuje się także do realizacji kolejnej edycji Drogowej Inicjatywy Samorządowej. To program zakładający wspólną z gminami realizację takich zadań jak budowa ciągów pieszo-rowerowych, zatok autobusowych i innych elementów poprawiających bezpieczeństwo. W planach jest realizacja 18 zadań na kwotę około 12 milionów złotych.

źródło: Biuro Prasowe Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego

(M.J.)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© terazlipno.pl | Prawa zastrzeżone