Zamknij

Ubezpieczenie na życie bez karencji - czy to możliwe?

00:00, 18.04.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:24, 19.04.2018
Skomentuj Fot. depositphotos Fot. depositphotos

Polisa na życie ma przede wszystkim chronić życie ubezpieczonego na wypadek zgonu lub innych zdarzeń objętych ochroną. Jednak wiele towarzystw ubezpieczeniowych stosuje praktyki, które mogą wykluczyć możliwość otrzymania odszkodowania.

Przed wyborem ubezpieczenia na życie dobrze jest wiedzieć na co zwracać uwagę, by nie wybrać polisy, która nie przyniesie oczekiwanej pomocy. Jednym z takich czynników jest karencja, czyli czasowy brak odpowiedzialności ubezpieczyciela za konkretne zdarzenie, np. narodziny dziecka.

Czym jest karencja w polisie na życie?

Karencja jest to okres rozpoczynający się od czasu zawarcia umowy z ubezpieczycielem. Może trwać od 1 miesiąca do roku – ten okres precyzuje dokładnie umowa. W tym czasie ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłacenia odszkodowania po wystąpieniu zdarzenia objętego ochroną.

W praktyce oznacza to, że osoba, u której zdiagnozowano raka, kupując ubezpieczenie na życie nie może oczekiwać odszkodowania z tytułu zachorowania. Podobnie kobieta w ciąży może nie otrzymać świadczenia z tytułu urodzenia dziecka, jeśli karencja na takie zdarzenie wynosi przynajmniej 9 miesięcy.

Przed zakupem ubezpieczenia warto zwrócić uwagę na to, jak długi jest okres karencji. Niektóre sytuacje nie podlegają w ogóle karencji, jak chociażby śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku. W takiej sytuacji, gdy ubezpieczony zginie nawet miesiąc po podpisaniu umowy – jego bliscy mogą oczekiwać odszkodowania.

Przy wyborze odpowiedniej oferty może okazać się przydatna porównywarka ubezpieczeń na www.ubezpieczeniaonline.pl, która pokaże, jak wiele ofert o dobrych warunkach można znaleźć w podobnych wariantach cenowych.

Karencja w ubezpieczeniu grupowym

Do ubezpieczeń bez okresu karencji najczęściej należą ubezpieczenia grupowe, które oferowane są w zakładach pracy. W przypadku „grupówki” oferta dotyczy co najmniej kilkudziesięciu zatrudnionych, nie licząc ich najbliższych (współmałżonków i dzieci). Stąd ryzyko konkretnego zdarzenia rozkłada się pomiędzy wszystkich ubezpieczonych, a towarzystwo jest w stanie zaoferować nie tylko więcej opcji, ale również krótką karencję czy nawet jej brak.

Karencja w ubezpieczeniu grupowym jest również ustalana przez warunki umowy, jednak szansa na jej brak jest większa niż w indywidualnej polisie na życie. Niestety, jest coś za coś - ubezpieczenie grupowe często ma niższą sumę ubezpieczenia. Innym minusem ubezpieczenia tylko w miejscu pracy, nawet na najlepszych warunkach, jest ograniczony czas trwania ochrony, czyli maksymalnie do chwili rozwiązania umowy z pracodawcą.

Ubezpieczenie na życie – kiedy się przyda?

Podstawowym zadaniem ubezpieczenia na życie jest ochrona życia osoby objętej ubezpieczeniem. Oznacza to, że klient, który kupi polisę na życie o określonej sumie ubezpieczenia, ma prawo oczekiwać, że po jego śmierci suma ubezpieczenia zostanie wypłacona jego bliskim.

Ubezpieczenie na życie może również chronić na innych płaszczyznach: zdrowotnych, urazowych, wypadkowych. Można wybrać odpowiednie umowy dodatkowe, które zwiększą zakres ochrony ubezpieczenia, dzięki czemu zwiększa się również możliwość otrzymania świadczenia.

Świadczenia można otrzymać m.in. z tytułu:

  • narodzin dziecka;
  • śmierci bliskiej osoby;
  • wypadku komunikacyjnego;
  • urazu ciała;
  • trwałego uszczerbku na zdrowiu;
  • pobytu w szpitalu;
  • zabiegu chirurgicznego;
  • zdiagnozowania ciężkiej choroby;
  • zdiagnozowania nowotworu.

To od klienta zależy, jaką ochronę wybierze i na które sytuacje w życiu się zabezpieczy. Właśnie dlatego warto sprawdzać różne możliwości i porównywać kilka ofert ze sobą, by mieć świadomość dostępnych opcji na rynku ubezpieczeniowym.

Dobrym rozwiązaniem może być polisa na życie z www.ubezpieczeniaonline.pl, ponieważ strona ta przedstawia szeroką ofertę ubezpieczeniową, jak również możliwość porównywania wielu ofert ze sobą. Warto sprawdzać polisy na życie na stronach poświęconych właśnie tej tematyce, ponieważ można znaleźć tam rzetelne informacje oraz oceny specjalistów.

Przy wyborze polisy na życie warto również zastanowić się nad sumą ubezpieczenia, ponieważ jest ona wybierana indywidualnie do potrzeb klienta. Suma ubezpieczenia powinna pokrywać potrzeby najbliższych osób, które chce się chronić na wypadek własnej śmierci. Dlatego dobrze jest zastanowić się nad własnymi zobowiązaniami finansowymi, które mogą w przyszłości spaść na naszych bliskich jak prowadzenie firmy, kredyt hipoteczny, remont mieszkania, plany związane z edukacją dzieci itd. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym również wyższe odszkodowanie z tytułu określonych zdarzeń objętych umową.

Zdarzenia chronione są ustalane procentowo w tabeli zawartej w umowie. Przedstawiają przykładowo, że za każdy dzień pobytu w szpitalu, przy pobycie dłuższym niż 3 dni, ubezpieczony może otrzymać 1% sumy ubezpieczenia. W tym przypadku zdecydowanie bardziej korzystnie jest ubezpieczyć się na wyższą kwotę, dzięki której zyskuje się wyższe odszkodowanie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%