Zamknij

W naszym powiecie powstanie jeden z klubów samopomocy

10:35, 21.04.2017 M.J.
Skomentuj

Opiekun domowy, sieć wsparcia sąsiedzkiego, wolontariat opiekuńczy i wsparcie opieki rodzinnej - samorząd województwa kujawsko-pomorskiego przygotowuje pilotażowy program, którym obejmie 386 niesamodzielnych osób starszych w trzydziestu gminach w całym regionie. Start w styczniu przyszłego roku.

- Starzenie się społeczeństwa jest faktem, podobnie jak to, że co trzecia starsza osoba w naszym regionie mieszka samotnie. To problem, z którym musimy się zmierzyć -€ podkreśla marszałek Piotr Całbecki. - Zorganizujemy system wsparcia, sprofesjonalizowany, ale dający też pole do aktywności wolontariackiej. Myślimy też, na przyszłość, o systemie mieszkań dla seniorów, zapewniającym tyle samodzielności i autonomii, ile to możliwe, i tyle wsparcia, ile jest konieczne, a także o systemie elektronicznego wzywania pomocy. 

W ramach programu zakłada się:
- powstanie sieci dziennej opieki domowej na terenach wiejskich (20 opiekunów dla 180 seniorów)
- system pomocy sąsiedzkiej w miastach (80 opiekunów/sąsiadów dla 120 seniorów)
- system wsparcia dla tzw. opiekunów faktycznych (w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Grudziądzu powstaną ośrodki wypożyczające sprzęt pielęgnacyjny, które będą też szkoliły i udzielały porad dotyczących opieki)
- organizację wolontariatu opiekuńczego (86 wolontariuszy zaopiekuje się tylomaż seniorami w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Grudziądzu)
- powstanie regionalnego centrum informacji senioralnej (zdrowie, opieka, edukacja, sport, kultura, integracja) i portalu z tego rodzaju informacjami.

Efektem będzie oczywiście poprawa bezpieczeństwa i jakości życia niesamodzielnych osób starszych, zwłaszcza tych ze skromnymi dochodami, ale wśród rezultatów warto też wskazać przeszkolenie osób, które staną się wykwalifikowanymi opiekunami, w tym ponad 100 opiekunów zawodowych. 
Program będzie kosztował ponad 12 milionów złotych, finansowanie zapewni Regionalny Program Operacyjny. Realizować go będą kujawsko-pomorski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.

Środki RPO posłużą też do sfinansowania adresowanych do seniorów i ich rodzin projektów lokalnych. Powstaną trzy domy dziennego pobytu, trzy kluby seniora i osiem klubów samopomocy (w Toruniu, Mokowie pow. lipnowskim, Inowrocławiu, gminie Dragacz pow. świecki, gminie Chodecz pow. włocławski i gminie Chełmża pow. toruński), piętnaście gospodarstw opiekuńczych (w powiatach brodnickim, mogileńskim, świeckim, tucholskim i wąbrzeskim) oraz sieć domowego wsparcia opiekuńczego (w Bydgoszczy i Chełmży ). Łącznie wsparcie otrzyma siedemset niesamodzielnych osób starszych, łączne dofinansowanie RPO to blisko 90 mln złotych. Do 2023 roku na ten segment polityki społecznej przeznaczone zostaną 43 mln euro (ponad 180 mln złotych).

źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

(M.J.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

GOŚĆGOŚĆ

0 0

Nie rozumiem tego. To w Mokowie powstanie drugi dom samopomocy? Bo jeden już dawno przecież jest. 12:54, 21.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%