Zamknij

Ogród dla niecierpliwych - zdradzamy sposoby na szybkie efekty!

00:00, 07.08.2018 artykuł sponsorowany
Skomentuj

Ogród dla niecierpliwych to publikacja w jakiej pokazujemy, w jaki sposób szybko uzyskać efekt bujnej zieleni i dojrzałego ogrodu.

 Każdy kto zakłada ogród wyobraża sobie jak powinien wyglądać. Najczęściej większość z nas widzi bujną, atrakcyjną zieleń, drzewa w cieniu których możemy posiedzieć lub zawiesić hamak, czy też piękne rabaty, pokrytym masą kwiecia wszelakiej maści. Jednak zapominamy, że aby uzyskać efekt dojrzałego ogrodu, trzeba czekać kilka lat. Najczęściej po 5 latach od założenia ogród osiąga taką postać, jaka zaczyna nas satysfakcjonować.

 Aby jednak nie zniechęcać się po założeniu ogrodu, czy też wypełnić jakoś przestrzeń, która dopiero w późniejszym czasie pokryje się zielenią wieloletnią, możemy zastosować kilka sztuczek.

Rośliny szybko efektowne

Kolorowe, jednoroczne rośliny szybko wypełnią przestrzeń.

 Ogród składa się z 3 ważnych, równorzędnych elementów - z roślin, z nawierzchni oraz obiektów małej architektury. Jednak nie da się ukryć, że to właśnie rośliny grają w ogrodzie pierwsze skrzypce. Roślinność jest najbardziej widoczna - i tak jak bez utwardzonych ścieżek czy altany ogród może istnieć, tak nie wyobrażam sobie ogrodu bez roślin.

 W ogrodzie powinniśmy połączyć drzewa, krzewy oraz rośliny zielne takie jak byliny, jednoroczne, dwuletnie, cebulowe. Taka mieszanka daje nam piękny efekt wizualny, ogród staje się bardzo atrakcyjny i pełny. W większości przypadków najwolniej rosnącymi elementami roślinnymi są drzewa i krzewy. Mocno widoczne jest to zwłaszcza w momencie kiedy posadzimy żywopłot i czekamy kilka lat, aż zasłania nas przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów. Jeżeli chcemy uzyskać poczucie prywatności w ogrodzie w szybkim tempie, możemy na ogrodzeniu, balustradzie zamocować przesłonę z technorattanu - która będzie praktyczna, trwała i skuteczna.

 Nie w każdych warunkach rośliny tego samego gatunku rosną w równym tempie. Aby wpływać na szybszy wzrost roślin i otrzymywać efekty przyrostów rocznych o jakich zapewniali nas sprzedawcy tych roślin, powinniśmy zapewnić roślinom doskonałe warunki siedliskowe. Warunki siedliskowe to wszystkie czynniki zewnętrzne, jakie wpływają na rozwój roślin : czyli rodzaj gleby, zarówno jej pH, jak też struktura czy zasobność, liczy się jeszcze stanowisko - słoneczne, cieniste, półcieniste. Na rośliny oddziałują jeszcze temperatury - niektóre nie lubią letnich upałów, inne są mało odporne na przemarzanie.

 Kupując rośliny do naszego ogrodu, musimy dopasować je do warunków, jakie mamy w ogrodzie. Dodatkowo ważna jest również pielęgnacja roślin - niektóre wymagają przycinania, który aktywuje wzrost, inne podlewania, oraz nawożenia. Najbezpieczniejszym nawozem, jaki możemy stosować w każdym ogrodzie jest kompost. Powstaje z resztek organicznych, z gospodarstwa domowego czy ogrodu, rozłożone resztki tworzą bardzo żyzne podłoże, którym możemy zasilać rośliny, bez ryzyka przenawożenia. Kompost jest naturalny i nie szkodzi środowisku.

 Aby w pewien sposób poradzić sobie z pustką w ogrodzie, do momentu, aż rozrosną się zaprojektowane rośliny na rabatach, możemy stosować nasadzenia roślin jednorocznych w donicach. Donice to szybki i łatwy sposób aranżacji przestrzeni ogrodu, tarasu, czy balkonu. Nasadzenia w donicach wykonuje się szybko, można je łatwo zmieniać i modyfikować. Takie dekoracje nie ingerują w strukturę rabat, są postawione na podłożu, i gdy rośliny rabatowe rozrastają się, można je szybko usunąć.

 Rośliny do nasadzeń w donicach powinny dawać szybsze efekty niż te rabatowe - dlatego warto jest zastosować tu gatunki roślin jednorocznych - pelargonie, begonie, werbeny, bluszczyki, kocanki, tunbergie, szałwie, aksamitki, lobelie, czy też surfinie i petunie. Pustkę w ogrodzie w czasie wczesnej wiosny wypełnią posadzone w donicy bratki, stokrotki czy nawet rośliny cebulowe.

 Warto wspomnieć o możliwości uzyskania ciekawego efektu stawiając donice na schodach na taras, czy schodach wejściowych do domu lub nawet schodach w mieszkaniu.

 Dobrym sposobem na uzyskanie szybszego efektu, jest sadzenie roślin szczepionych na pniu - zwiększają one tylko powierzchnię korony, nie wydłużając pnia. Najczęściej już w pierwszym roku po posadzeniu są bardzo atrakcyjne. Godne uwagi są wierzby Hakuro - Nishiki, czy też róże na pniu, oraz klony, robinie, głogi.

 Jeżeli chcemy sadzić rabaty bylinowe - możemy zastosować stary sposób, który polega na gęstszym niż zalecana, posadzeniu bylin, a następnie w miarę ich rozrostu, przesadzenia, w dalsze miejsca. Ten sposób pozwala nam uzyskać szybki efekt, a nadwyżkę roślin możemy zawsze wykorzystać - sadząc w ogrodzie, lub oddając znajomym czy sąsiadom.

 Inny sposób to po prostu sadzenie roślin już większych, lepiej wykształconych, czy w przypadku drzew i krzewów - kilkuletnich. Jest to niestety metoda, która wiąże się z kosztami - drzewa i krzewy wieloletnie są dużo droższe od tych jedno - dwu sezonowych.

Gatunki szybko rosnące

Pnącza takie jak powojniki szybko przyrastają.

 Gatunki szybko rosnące, to zdecydowanie oznacza, zarówno jedno jak wieloletnie. Pnącza możemy posadzić przy ogrodzeniu, zyskując przesłonę, lub na zadaszeniu - zyskując dach nad tarasem. Pnącza na bokach altany czy pergoli, będą parawanem. Szybko i ładnie rośnie jednoroczny wilec purpurowy, jak również wieloletni winobluszcz.

 Godnymi uwagi są wszelkie rośliny jednoroczne - kwiaty czy nawet warzywa, które wypełniają przestrzeń. Wysiane na wiosnę, zakwitną na lato. Znamy wszyscy przykłady tych roślin - cynie, słoneczniki, ostróżki, maki, groszki pachnące, goździki i wiele innych, które można dopasować do stylu ogrodu.

 Możemy też zdecydować się na byliny, które już w pierwszym roku dają piękne efekty - rozchodniki, o bardzo atrakcyjnych kwiatostanach i rozłożystym pokroju, większość trawy ozdobnych - które szybko zarastają przeznaczony dla nich plac, liliowce - poza licznymi kwiatami, tworzą kępy zwartych, zielonych liści.

 Godne uwagi są też hortensje - niektóre ich odmiany już w pierwszym roku zakwitają zachwycająco, tworząc duże kępy i kwiaty. Zdecydowanie mistrzynią jest hortensja Annabelle, która ma kuliste kwiatostany wielkości głowy, już w pierwszym roku.

Mała architektura na wielkie wyzwania

Mała architektura jak meble, budowle wypełnią szybko przestrzeń ogrodu.

 Aby ogród nie wydawał się pusty, musimy wykonać w nim również elementy małej architektury. Pięknie aranżuje przestrzeń każda altana, pergola, zadaszenie. Ogród zyskuje wtedy strefę wypoczynkową, którą od razu można użytkować. Zadaszenie czyni to miejsce bezpiecznym od deszczu i słońca - nawet mimo braku drzew. Wygodne meble, grill i strefa relaksu jest gotowa.

 Podobną funkcję może spełniać także taras, który bardzo często jako pierwszy pojawia się w ogrodzie i od niego zaczynamy aranżację ogrodu. Sadząc w jego pobliżu rośliny, oraz uzupełniając te nasadzenia gatunkami w donicach, jednorocznymi, uzyskamy szybki miejsce do wypoczynku dla całej rodziny. Wystarczy ustawić kilka wygodnych mebli, dodać poduchy, donice, kocyk i strefa relaksu będzie wyglądać zachwycająco.

Rzeźby dla niecierpliwych - efekt wow!

Z pewnością skutecznym sposobem na odciągnięcie uwagi od pustej chwilowo przestrzeni w ogrodzie jest ustawienie w tym miejscu rzeźby. Może ona pozostać tam już na zawsze, ale w początkowym okresie będzie po prostu lepiej widoczna.

Rzeźba musi pasować do stylu ogrodu, a jej wielkość nie może być przesadna, aby nie wyglądać śmiesznie. Rzeźba może być jednocześnie fontanną. Taki barwny akcent będzie dekoracją każdego ogrodu, a wielu naszych gości zachwyci się nim .

Ogród zmienia się z każdym rokiem - rozwija się i ewoluuje. Po kilku latach nawet pusta przestrzeń wypełni się masą liści, kwiatów - tworząc nas własny, zielony azyl.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(13)

JoannaJoanna

1 0

Ten temat pasuje do mojej osobowości w 100-procentach! Nie lubię czekać, a jeśli mogę coś mieć szybko - to ani się nie zastanawiam ;-) 12:54, 17.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

ZuzaZuza

0 0

Długo szukałam takich rozwiązań i trafiłam w końcu w sedno! 14:05, 22.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BarbaraBarbara

0 0

Fajnie, że można poczytać na takie luźne tematy. Powinniśmy bardziej dbać o swoje zdrowie, zarówno duchowo jak i fizycznie, a takie artykuły tylko pomogą nam, by stać się lepszym człowiekiem 15:05, 27.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SandraSandra

0 0

Uwielbiam kolory w ogrodzie, wprost odcienie całej tęczy, ale na taki kwietnik biały również bym się skusiła. To świetna alternatywa do ozdobienia miejsca, w którym odpoczywamy, by wzrok na chwilę choć odpoczął :) 11:28, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AleksandraAleksandra

0 0

Naturalne ogrodzenie to coś pięknego, sama marzę o pergolii, ale jakie tam rośliny posadzić? Ma ktoś jakieś sprawdzone gatunki? 11:47, 22.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KamilaKamila

0 0

Wilec purpurowy czy klapowany oraz Nasturcja - to moje główne rośliny w ogrodzie :) 10:28, 21.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OlaOla

0 0

Pnącza roślin na pergoli wyglądają przepięknie! 11:43, 26.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PatrycjaPatrycja

0 0

Nie wyobrażam sobie rzeźby w ogrodzie, nawet donic. Wolę wszystko w gruncie! 14:54, 20.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AngelikaAngelika

0 0

O! To coś dla mnie. Ja jestem bardzo niecierpliwa. Ledwo coś posadzę, a już chcę, aby kwitło :))) 14:16, 23.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BożenaBożena

0 0

Rewelacyjnie wyglądają ściany budynków zarośnięte roślinami! 12:16, 06.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KarolinaKarolina

0 0

Właśnie planuję renowacje mojego ogródka, na pewno skorzystam z waszych porad 08:17, 01.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JolaJola

0 0

Pomysły wprost stworzone dla mnie. DZIĘKI! 11:03, 27.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MartaMarta

0 0

Sezon zbliża się wielkimi krokami, warto przeczytać :-) 13:48, 03.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%