Zamknij

Miliardy na docieplenia, styropian górą

10:12, 11.05.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:12, 11.05.2018
Skomentuj Fot. Materiały partnera Fot. Materiały partnera

Polska należy do europejskich liderów, jeśli chodzi o ocieplanie i docieplanie powierzchni ścian. W roku 2016 ocieplono u nas aż 40 mln m2, podczas gdy np. w Niemczech 37 mln m2. Z szacunków firmy badawczej PMR wynika, że rok wcześniej polski rynek ociepleń wart był aż 3,9 mld zł, a w roku 2020 jego wartość wzrośnie do 4,5 mld zł.

Korzystają na tym zwłaszcza producenci styropianu na czele z knauf-industries.pl, ponieważ materiał ten wykorzystywany jest w 80 proc. wykonywanych w Polsce ociepleń. Decydują o tym znakomite parametry termoizolacyjne styropianu w połączeniu z relatywnie niską ceną. Resztę stanowią ocieplenia wełną mineralną, na znaczeniu zyskują także powoli pianki poliuretanowe.

Wyścig z czasem i normami

Polska nadrabia zapóźnienia. O ile w Europie ocieplanie i docieplanie budynków wykonuje się od ponad 60 lat, do nas technologie te dotarły dopiero pod koniec lata 80. Dziś jednak z wykonywanych wtedy ociepleń niewielki jest pożytek, albowiem ówczesne standardy zwyczajnie się zestarzały i nie spełniają obecnych wymogów. Wciąż zbyt wiele ciepła ucieka z budynków, wciąż zbyt wiele trzeba go dostarczać, by je dostatecznie ogrzać. Potencjalne oszczędności, ale i inwestycje są ogromne – tym bardziej że normy dotyczące współczynników przenikania ścian są coraz ostrzejsze. Obecnie przepuszczalność termiczna może wynosić maksymalnie 0,23 W/m2K, ale już za trzy lata będzie to tylko 0,2 W/m2K, a to zapewne nie koniec.

Styropian to tylko część ETICS

Oprócz styropianu jako materiału izolacyjnego, w Polsce dominuje nowoczesny system ETICS – External Thermal Insulation Composite System, czyli zewnętrzny system izolacji termicznej. Płyty izolacyjne mocuje się do ścian budynku na zaprawie klejowej oraz plastikowych kołkach. Na to nakładana jest specjalna siatka, na nią z kolei warstwa zaprawy klejowo-szpachlowej. Po zagruntowaniu można tak wykonane docieplenie z powodzeniem otynkować. Tynkowanie pełni funkcję nie tylko dekoracyjną: warstwa izolacyjna powinna być maksymalnie chroniona przed wpływem czynników atmosferycznych, by się nie starzała i nie traciła swoich właściwości.

Kompleksowo, panowie…

Wszystkie elementy systemu ETICS powinny być do siebie dopasowane, tworząc szczelną warstwę termoizolacyjną. Niekiedy problemem bywa w Polsce kompletowanie materiałów od różnych producentów w myśl zasady „byle taniej”. Tymczasem na termoizolacji nie ma sensu oszczędzać, zwłaszcza w obliczu stale rosnących cen energii cieplnej i elektrycznej. Fachowcy podkreślają, że warto korzystać z materiałów jednego dostawcy, bo stanowią one kompletny, sprawdzony system o ustalonych parametrach izolacyjnych, podczas gdy „składaki” mogą w praktyce przynosić mniejsze oszczędności od zamierzonych.

Sama termoizolacja nie jest jedynym zagadnieniem, jakie należy brać pod uwagę, wybierając system ETICS. Trzeba też bowiem uwzględniać bezpieczeństwo budynku, w tym pożarowe, ochronę przed hałasem, a nawet wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt oraz środowisko naturalne. Wiele zależy od charakterystyki budynku, jego kształtu, budulca, lokalizacji i przeznaczenia. Istotna jest także izolacja akustyczna, zwłaszcza w dużych miastach.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%