Zamknij
REKLAMA

Kto może skorzystać z bezpłatnych porad prawnych?

10:01, 26.04.2018 | Materiały partnera
Skomentuj
Fot. Materiały partnera

Zgodnie z ustawą, która weszła w życie 1 stycznia 2016 roku, polskie społeczeństwo ma możliwość skorzystania z bezpłatnej porady prawnej. Ta możliwość jest szczególnie istotna dla wszystkich, którzy nie posiadają wystarczającej wiedzy prawnej i do tego nie mogą pozwolić sobie na płatne porady w tym zakresie. Potrzebujesz pomocy prawnej? Koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się kto i w jaki sposób może ją uzyskać.

Punkty bezpłatnej pomocy prawnej

Każdego roku powstają kolejne punkty, w których można uzyskać bezpłatną pomoc prawną. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w całym kraju istnieje ponad 1524 punktów, w których taka pomoc jest możliwe. Porady prawnej udzielają tam jednakowo adwokaci, radcy prawni, doradcy podatkowi lub po prostu absolwenci prawa, którzy mają odpowiednie doświadczenie.

Dla kogo bezpłatne porady prawne?
Wśród osób uprawnionych do skorzystania z bezpłatnej pomocy prawnej mogą być:

- osoby, która otrzymały nieodpłatną pomoc prawną w okresie 12 miesięcy przed tym, jak zwróciły się o taką możliwość i nie zostały w tym czasie poproszone o zwrot świadczenia,
- osoby lub rodziny borykające się z ubóstwem, sieroctwem, alkoholizmem lub też narkomanią,
- osoby bezdomne,
- bezrobotni,
- niepełnosprawni,
- osoby długotrwale lub ciężko chore,
- osoby mające do czynienia z przemocą w rodzinie,
- wszyscy, którym potrzebna jest ochrona w związku z byciem ofiarą handlu ludźmi,
- potrzebujący ochrony macierzyństwa,
- osoby, które żyją w niepełnych rodzinach lub wielodzietnych,
- każdy, kto doznał trudności w integracji z osobami, które otrzymały status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą,
- osoby mające trudności związane z przystosowaniem się do życia po wyjściu z zakładu karnego,
- osoby w sytuacjach kryzysowych lub, których dotknęły trudne zdarzenia losowe,
- wszyscy, których dotknęła klęska żywiołowa lub też ekologiczna.

Inne grupy osób, które mogą korzystać z bezpłatnej pomocy prawnej

Oprócz wyżej wymienionych osób istnieją także inne grupy, które również mogą ubiegać się o otrzymanie nieodpłatnej pomocy prawnej. Należą do nich posiadacze Karty Dużej Rodziny. Warunkiem jest tutaj posiadanie ważnej karty, którą należy ukazać osobie, która będzie udzielać tej porady. Kolejną grupą osób są kombatanci oraz osoby, które są ofiarami represji wojennych oraz okresu powojennego. W tym przypadku niezbędne jest posiadanie specjalnego zaświadczenia, wydanego przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Również osoby, które mają ważną legitymację weterana, mogą ubiegać się o takie świadczenie. Poza tym warto zdawać sobie sprawę z tego, że każda osoba, która nie ukończyła jeszcze 26 roku życia oraz, która ukończyły 65 rok życia, mogą otrzymać bezpłatną pomoc w zakresie prawa.

Szukasz pomocy prawnej?

Jeśli ty również jesteś jedną z osób, która potrzebuje porady z zakresu prawa, to koniecznie skontaktuj się z nami. Na naszej stronie internetowej gptogatus.pl znajdziesz blog z przydatną wiedzą na temat prawa lub w zakładce kontakt wszystkie namiary, które umożliwią ci skontaktowanie się z nami.

(Materiały partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© terazlipno.pl | Prawa zastrzeżone