Zamknij
REKLAMA

Wady i zalety obróbki CNC

07:57, 20.04.2018 | Materiały Partnera
Skomentuj
Fot. Materiał partnera

Obróbka CNC jest stosowana coraz powszechniej. Pod tym skrótem kryje się bowiem komputerowe sterowanie numeryczne, co oznacza, że obróbka materiałów przeprowadzana jest przy użyciu narzędzi sterowanych komputerowo. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele zalet, do których należy chociażby częściowa automatyzacja pracy. Jak się jednak okazuje, może ono mieć również pewne wady. Warto zatem najpierw je poznać, aby ocenić czy metoda obróbki CNC jest korzystna i opłacalna.

Obróbka CNC i jej zalety

Do zalet tej metody obróbki zalicza się głównie bardzo dużą dokładność i zminimalizowanie wystąpienia błędu który wiązał się zazwyczaj z marnowaniem materiałów. Obróbka tradycyjna, sterowana ręcznie nie była bowiem tak precyzyjna. Poza tym za maszyną stał człowiek, który nie był w stanie wykonać kilkudziesięciu identycznych kopii, w przeciwieństwie do maszyny. Wystarczy wprowadzić odpowiedni wzór, a wykona ona potrzebną ilość takich samych elementów. Dzięki zastosowaniu obróbki CNC praca stała się o wiele szybsza, dzięki czemu w krótszym czasie można wykonać wymaganą liczbę elementów. Przekłada się to więc na wyższą wydajność. Lepsza efektywność to znacznie większe zyski, gdyż okazuje się, że w przeciągu kilku godzin można wykonać o wiele więcej elementów niż dawniej, gdy w grę wchodziła jedynie obróbka tradycyjna. Pracownik, który nie musi już zajmować się obróbką ręczną, może wykorzystywać swoje zasoby w inny sposób, np. przy innym stanowisku. Można by tak długo wymieniać, jednak bez wątpienia już od razu widać, że obróbka CNC posiada bardzo wiele zalet i ulepsza oraz przyspiesza codzienną pracę. Warto także wspomnieć, że nie wymaga ona wprowadzania poprawek wykańczających. Nic więc dziwnego, że stosują ja tak wiele firm, w tym m.in. mettec.com.pl 

Wady obróbki CNC

Zazwyczaj każda metoda posiada swoje zalety i wady. Nie inaczej jest w przypadku obróbki CNC, która również ma pewne minusy. Jedną z nich może być fakt, że nie nadaje się obrabiania każdego materiału. Wykorzystuje się ją zazwyczaj do metalu, drewna i tworzyw sztucznych. Niektórzy zwracają ponadto uwagę, że ta metoda jest znacznie droższa od obróbki ręcznej, gdyż samo oprogramowanie wiąże się z wysokimi kosztami, a pole obróbki jest mocno ograniczone po przez pole pracy obrabiarki. Niemniej wydaje się, że wad jest znacznie mniej i są one rekompensowane przez korzyści tej metody obróbki materiałów. Z powodzeniem jest więc obecnie stosowana w licznych firmach produkcyjnych i zakładach przemysłowych. 
 

(Materiały Partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© terazlipno.pl | Prawa zastrzeżone