Zamknij

Pola Negri urodzona w Lipnie miałaby dziś 121 lat

10:29, 03.01.2018 | M.J.
REKLAMA
Skomentuj
fot. www.polangeri.pl

Dokładnie 121 lata temu w Lipnie urodziła się Pola Negri, a właściwie Apolonia Chalupec.

- Matka jej Eleonora z Kiełczewskich wyszła za mąż za młodszego od siebie o 10 lat słowackiego imigranta z domieszką cygańskiej krwi. W swej książce "Pamiętniki gwiazdy" aktorka wspomina dzieciństwo bardzo ciepło i sentymentalnie z poczuciem rodzicielskiej miłości. Ojciec, przystojny Słowak, przybył do Lipna z żoną, Eleonorą. Z zawodu był blacharzem, Jerzy Chalupec prowadził w Lipnie warsztat kotlarski, w czym pomagała mu jego matka oraz brat Paweł. Aresztowany przez carską policję utracił kontakt z rodziną, dlatego matka wraz z córką przeniosły się do Warszawy. Pola zdała egzamin do szkoły baletowej. Umiejętności taneczne i niesamowita wprost ekspresja, zostały szybko zauważone przez specjalistów z branży teatralnej i filmowej. Na ekranie zadebiutowała w 1914 r. główną rolą w "Niewolnicy zmysłów". Mimo napiętej sytuacji politycznej film odniósł ogromny sukces - czytamy na stronie internetowej www.polanegri.pl

Potem grała w jeszcze kilku polskich filmach, by ostatecznie skorzystać z zaproszenia do Berlina. Skupiona na pracy, niezwykle wytrwała, pełna możliwości twórczych, w środowisku warszawskim była uważana za profesjonalistkę. Zdążyła już stworzyć pewien typ granych przez nią bohaterek - "femme fatale". W 1917 r. wyjechała do Berlina, gdzie występowała u M. Reinhardta. Zagrała w takich filmach jak "Oczy Mumii Ma", „Carmen", "Madame Dubarry". Po raz ostatni na ekranie pojawiła się w 1965 roku.

Lipnowianie pamiętają o wybitnej aktorce, oprócz tablicy upamiętniającej jej osobę, oraz Bulwaru Poli Negri, znajdującego się wzdłuż rzeki Mień corocznie odbywa się Przegląd Twórczości Filmowej "Pola i inni". 

Festiwal poza ogromnym aspektem promocyjnym naszego miasta ma na celu upowszechnianie kultury filmowej. W ostatni weekend maja przyjeżdżają do Lipna gwiazdy srebrnego ekranu. Przedwojenne lipnowskie kino "Nawojka" gościło już Agnieszkę Grochowską, Agatę Buzek, Karolinę Gruszkę, Olgierda Łukaszewicza, Jerzego Maksymiuka, Piotra Adamczyka, Magdalenę Boczarską, Daniela Olbrychskiego oraz wielu innych. W 2016 roku odbyła się 10. jubileuszowa edycja festiwalu. Należy też wspomnieć o nieżyjących już Wiesławie Czapińskiej - pomysłodawczyni Przeglądu oraz Bogusławie Kaczyńskim, którzy również zostali uhonorowani statuetkami Politki za wkład w promocję twórczości Poli Negri oraz kina niemego w Polsce.
 

(M.J.)
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© terazlipno.pl | Prawa zastrzeżone