Zamknij

Masz zaległości w ZUS? Rozłóż swój dług na raty

15:47, 29.11.2017 M.
Skomentuj

Przedsiębiorcy, którzy mają problem z opłacaniem składek, mogą skorzystać z ulgi

Ulga polega na rozłożeniu zadłużenia na raty. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli spłacić zaległe składki w dłuższym terminie, a prowadzone wobec nich postępowanie egzekucyjne ZUS zawiesi. Ważne aby przedsiębiorcy, którzy mają zadłużenie z tytułu składek i zgłosili się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, spłacili zaległości lub zawarli z ZUS układ ratalny do końca roku. Jeśli tego nie zrobią, to w 2018 r. mogą wypaść z ubezpieczenia chorobowego.

Opłacanie składek będzie prostsze i wygodniejsze

Od stycznia 2018 r. zmienią się zasady opłacania składek i każdy przedsiębiorca będzie opłacał składki tylko jednym przelewem na swój numer rachunku składkowego. ZUS każdą wpłatę podzieli proporcjonalnie na wszystkie ubezpieczenia i fundusze. Jeśli przedsiębiorca posiada zadłużenie w ZUS, to bieżące wpłaty w pierwszej kolejności będą pokrywać istniejący dług, a dopiero w następnej kolejności będą przypisywane na bieżące należności. Dla wielu przedsiębiorców może to oznaczać, że od grudnia zostaną wyłączeni z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Tylko opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne w terminie i w pełnej kwocie jest warunkiem podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Ma to wpływ na korzystanie ze świadczeń krótkoterminowych m.in. wypłatę zasiłku chorobowego, macierzyńskiego.

Podpisz ugodę z ZUS do końca roku

Przedsiębiorcy, którzy mają zadłużenie w ZUS, mogą liczyć na pomoc doradcy ds. ulg i umorzeń. Doradca przedstawi najdogodniejsze formy uregulowania zadłużenia, które dostosowane będą do indywidualnej sytuacji. Pomoże on również w przygotowaniu i wypełnieniu dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia wniosku o rozłożenie zadłużenia na raty.  Podpisanie umowy o rozłożenie zadłużenia na raty do końca grudnia 2017 r. oraz regulowanie należności gwarantuje, że wpłaty przekazywane po 1 stycznia 2018 r. będą rozliczane na składki bieżące i na raty, co umożliwi pozostanie w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym.

Źródło: Krystyna Michałek, Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego

(M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%