Zamknij

Nowy wóz strażacki już w jednostce

17:48, 31.08.2017 M.
Skomentuj

Tuż przed dożynkami do druhów z Tłuchowa trafił cenne prezent. To jeden z siedmiu ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych, zakupionych dzięki wsparciu z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. 

Część tego sprzętu przeszła już chrzest bojowy podczas akcji usuwania skutków sierpniowych nawałnic. Oficjalnie przekazano go strażakom podczas dzisiejszej (25 sierpnia) uroczystości przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu.
- To kolejne wsparcie samorządu województwa dla Ochotniczej Straży Pożarnej. Sprzęt jest niezbędny do prowadzenia profesjonalnych akcji ratunkowych. Ostatnie nawałnice potwierdzają, że może być potrzebny w każdej chwili. W naszym regionie nie brakuje wspaniałych strażaków, którzy niosą pomoc bezinteresownie, organizują się w strukturach ochotniczych i współpracują na partnerskich zasadach z Państwową Strażą Pożarną. Dziś spotkaliśmy się, by powiedzieć im „dziękuję” i przypomnieć, że mogą liczyć na naszą pomoc -“ mówi marszałek Piotr Całbecki.
Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 do służby w formacjach ochotniczych wejdzie w tym roku w sumie 13 nowoczesnych pojazdów. Oddział wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP zakupił sprzęt w ramach dwuetapowego projektu „Nowoczesne służby ratownicze - zakup pojazdów dla jednostek OSP”. W ramach kończącego się właśnie pierwszego etapu przedsięwzięcia nowoczesne, świetnie wyposażone wozy typu GCBA (ciężki samochód gaśniczy ze zbiornikiem wodnym i autopompą) otrzymało siedem jednostek z regionu:

OSP Papowo Toruńskie (powiat toruński, gmina Łysomice),
OSP Lniano (powiat świecki, gmina Lniano),
OSP Śmiłowice (powiat włocławski, gmina Choceń),
OSP Tłuchowo (powiat lipnowski, gmina Tłuchowo),
OSP Straszewo (powiat aleksandrowski, gmina Koneck),
OSP Jabłonowo Pomorskie (powiat brodnicki, gmina Jabłonowo Pomorskie),
OSP Nowa Wieś Wielka (powiat bydgoski, gmina Nowa Wieś Wielka).

Wartość każdego samochodu to około 900 tysięcy złotych. Wszystkie wyposażone są w napęd na obie osie i czterodrzwiowe kabiny przystosowane do przewozu 6 strażaków. W kabinie zainstalowany jest radiotelefon, a z przodu wyciągarka elektryczna o uciągu 7 ton. Nadwozie pożarnicze wyposażono w skrytki sprzętowe zamykane aluminiowymi żaluzjami. Zbiornik wody ma pojemność 5000 l, a zbiornik środka pianotwórczego 500 l. Wozy mają też wysokociśnieniową linię szybkiego natarcia z wężem o długości 60 m, a na dachu działko wodno-pianowe. Maksymalna wydajność pompy to 3200 l/min. Ponadto w zabudowie zamontowany jest maszt oświetleniowy wysuwany pneumatycznie. Wozy wyposażono też w agregat prądotwórczy o mocy 6 kW. Całkowity koszt tego etapu projektu to 6,5 miliona złotych, a wartość dofinansowania w ramach naszego RPO wynosi 4,2 miliona złotych.
W dzisiejszej uroczystości przekazania sprzętu wzięli udział marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Dariusz Kurzawa, prezes oddziału wojewódzkiego Związku OSP RP Zdzisław Dąbrowski, przedstawiciele państwowej i ochotniczej straży pożarnej, druhowie z jednostek do których trafią samochody oraz lokalni włodarze. Sprzęt poświęcił kapelan strażaków z Kujawsko-Pomorskiego ksiądz Mariusz Stasiak. Drugą częścią uroczystości była konferencja podsumowująca realizację projektu w strażackim centrum szkoleniowym w Łubiance.
Strażacy ochotnicy to ponad 850 jednostek w całym regionie, przede wszystkim na terenach wiejskich, w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym działa 209 z nich. Liczba czynnych członków to ponad 27 tysięcy, a całe środowisko – z członkami honorowymi, członkami wspierającymi, angażującymi się w działalność ochotniczych drużyn strażackich paniami oraz drużynami harcerskimi i młodzieżowymi – to ponad 35 tysięcy osób. Do tej pory w akcji likwidowania skutków sierpniowych nawałnic w Kujawsko-Pomorskiem uczestniczyło ponad 17 tysięcy ratowników OSP, w tym wielu spoza z terenów dotkniętych kataklizmem.
Marszałkowskie wsparcie dla strażackich formacji to pomoc w budowie i modernizacji terenowych siedzib, zakupie ekwipunku i organizacji szkoleń. Strażakom zawodowcom oraz druhom z formacji ochotniczych służy od niedawna nowoczesne centrum szkoleniowe w Łubiance, zbudowane dzięki wsparciu z naszego RPO. W ostatnich latach dofinansowanie z RPO dla OSP trafiło na zakup narządzi hydraulicznych, motopomp, agregatów, aparatów do ochrony dróg oddechowych, drabin, łodzi oraz innego sprzętu służącego do ratowania życia, zdrowia i mienia. Po ostatnich nawałnicach samorząd województwa przekazał strażakom z OSP 25 pilarek i 500 specjalistycznych plandek do tymczasowego pokrywania dachów.

(M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%