Zamknij

W Kikole i w Lipnie czeka wsparcie dla osób bezdomnych

12:28, 13.01.2017 M.J.
Skomentuj fot. freeimages.com fot. freeimages.com

Zima to czas, kiedy pomoc osobom bezdomnych staje się jeszcze ważniejsza niż w pozostałych miesiącach. W Kujawsko-Pomorskiem jest łącznie ponad siedemdziesiąt schronisk, noclegowni, ogrzewalni, stołówek i jadłodajni oraz mieszkań wspomaganych. Służby pomocowe szacują liczbę osób bez dachu nad głową w całym kraju na 36 tysięcy z zastrzeżeniem, że może być jeszcze większa.

Przyczyny bezdomności to przede wszystkim uzależnienia, eksmisje, rozpad rodzin, brak stałych dochodów, przemoc w rodzinie oraz pobyt (w przeszłości) w szpitalu psychiatrycznym lub więzieniu. Pracujący wśród bezdomnych specjaliści spróbują sprawić, by ich podopieczni przestali żyć na ulicy i na marginesie społeczeństwa. W 2015 roku udało się to w odniesieniu do 200 osób, które podjęły pracę, zamieszkały w mieszkaniu socjalnym lub mieszkanie wynajęły, albo wróciły na łono rodziny.

Ośrodki pomocy społecznej w naszym regionie utrzymują 38 jadłodajni, 19 całodobowych schronisk dla bezdomnych, 6 noclegowni, 4 działające od października do kwietnia ogrzewalnie, 8 mieszkań wspomaganych i jeden hostel dla kobiet i matek z dziećmi. 

Schroniska, noclegownie i ogrzewalnie dysponują 1 300 miejscami, w razie potrzeby mogą przyjąć jeszcze 230 osób. W 2015 roku skorzystało z nich 2,5 tysiąca osób. Najwięcej miejsc  -“ blisko 1,2 tys. - mają schroniska, które oferują też najwyższy standard wsparcia: można w nich przebywać całą dobę, otrzymać posiłek, skorzystać z prysznica, zrobić pranie i dostać nową odzież. Cztery z nich przyjmują matki z dziećmi, dwie całe rodziny. 15 tego rodzaju placówek zatrudnia lekarza lub pielęgniarkę, 11 pracowników socjalnych, 5 psychologów, 5 terapeutów ds. uzależnień, 6 zatrudnia streetworkerów lub z nimi współpracuje. Indywidualnymi programami wychodzenia z bezdomności udało się w ubiegłym roku objąć blisko 300 osób, w większości w Bydgoszczy i Toruniu.

W 27 jadłodajniach dla bezdomnych wymaga się okazania dokumentu (decyzji) wystawionego przez lokalny ośrodek pomocy społecznej. Do jedenastu - prowadzonych przez Caritas i inne instytucje kościelne oraz Polski Czerwony Krzyż w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Radziejowie - wystarczy przyjść w porze obiadu. Większość tego typu stołówek serwuje jeden gorący posiłek w ciągu doby, sześć obiady składające się z dwóch dań. Kilka funkcjonuje od poniedziałku do piątku, a na weekendy wydaje suchy prowiant.

W powiecie lipnowskim dożywianiem osób ubogich zajmują się: Świetlica Wiejska w Kikole przy ul. Targowej 1 A, tel. 54 289 46 70 wew. 36 oraz Jadłodajnia przy MOPS w Lipnie przy ul. Włocławskiej 16 A, tel. . 54 287 20 67.
 

źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

(M.J.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Z okna widzęZ okna widzę

0 0

W miejscowości Wielgie bezdomny Pan mieszka w aucie, na oczach Wójta, przewodniczącej Rady Gminy. Dzwoniąc na nr 112 usłyszeliśmy oświadczenie , że to widocznie jego wybór, więc zgłaszanie, ze ktoś potrzebuje pomocy to tylko czcze gadanie. 20:11, 10.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%