Zamknij
REKLAMA

Będą remonty dróg wojewódzkich. Także w naszym powiecie

14:03, 11.01.2017 | M.J.
REKLAMA
Skomentuj
fot. freeimages.com

Długość sieci dróg wojewódzkich na Kujawach i Pomorzu to 1730 kilometrów. Za administrowanie tą infrastrukturą odpowiada marszałkowski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.

Duża część wojewódzkich tras - wraz z jezdniami, skrzyżowaniami, chodnikami i inną infrastrukturą - przeszła już gruntowną modernizację przy udziale środków z budżetu województwa oraz wsparcia, którym Urząd Marszałkowski dysponował w poprzedniej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. W latach 2007-15 na budowę dróg wojewódzkich przeznaczono pół miliarda złotych. Zmodernizowano 300 kilometrów tras, powstało też siedem nowych obwodnic miast.

- W najbliższych latach na modernizację dróg zamierzamy przeznaczyć około 600 mln złotych w ramach  Regionalnego Programu Operacyjnego. Kolejne około 300 milionów złotych trafi na ten cel ze środków własnych województwa. W sumie w Kujawsko-Pomorskiem przebudujemy 600 kilometrów wojewódzkich tras - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Drogi wojewódzkie będą modernizowane zgodnie z Kujawsko-Pomorskim Planem Spójności Komunikacji Drogowej i Kolejowej. Dokument zakłada przebudowę czternastu odcinków dróg o długości 351 kilometrów przy wykorzystaniu środków z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Dzięki współpracy z samorządami lokalnymi przy przebudowywanych trasach mogą też powstawać ciągi pieszo-rowerowe.
 Właśnie rozpoczyna się realizacja pierwszych zadań. W trakcie postępowania przetargowego jest przebudowa 22-kilometrowego odcinka drogi nr 559 w powiecie lipnowskim, z Lipna do granicy z województwem mazowieckim. To kolejne duże zadanie inwestycyjne na wojewódzkich trasach, które będzie sfinansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

- W ramach inwestycji zaplanowano gruntowną przebudowę tej ważnej trasy. Projekt przewiduje też zastosowanie szeregu rozwiązań, poprawiających bezpieczeństwo – podkreśla marszałek.

Przebudowa obejmie odcinek drogi nr 559 od ulicy Okrzei w Lipnie do granicy województwa. Wzmocniona jezdnia otrzyma szerokość 7 metrów, poprawi się geometria najważniejszych skrzyżowań, przebudowane zostaną też zatoki autobusowe, chodniki oraz zjazdy na teren posesji. W miejscowości Kamień Kotowy powstanie rondo, które zastąpi mało bezpieczne skrzyżowanie z drogą nr 541. Niezbędny będzie także remont i przebudowa ośmiu przepustów. Dzięki współpracy z samorządami lokalnymi przy trasie pojawią się też ciągi pieszo-rowerowe. Na całej trasie pojawią się nowe oznakowanie pionowe i poziome oraz oświetlone przejścia dla pieszych. Powstanie też miejsce do ważenia ciężarówek oraz stacja pogodowa, pomagająca planować prace związane na przykład z zimowym utrzymaniem dróg. Na części odcinków zaprojektowano bardzo łagodne skarpy – ułatwi to przekraczanie drogi zwierzynie leśnej. Projekt uwzględnia też potrzeby osób niepełnosprawnych -  pojawią się m.in. powierzchnie ryflowane.

O wyborze najlepszej oferty na przebudowę drogi decydować będą cena, doświadczenie firm budowlanych oraz gwarancja jaką udzielą na wykonane prace. Zakończenie inwestycji planowane jest w połowie 2018 roku.  

 źródło:  Biuro Prasowe Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego

(M.J.)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© terazlipno.pl | Prawa zastrzeżone | 2018